Liječenje traje 12 tjedana (84 dana). Sumnjom na FIP, potrebno je napraviti krvne nalaze, kompletnu krvnu sliku i biokemiju seruma i poželjno odmah elektroforezu, uključiti i parametre SAA, index hemolize iz razloga, ako se ne radi o školskom primjeru krvnih nalaza za FIP, ovi parametri mogu dodatno koristiti u postavljanju dijagnoze. Amiloid A je kod FIPa iznimno visok te primjenom GS lijeka, dramatično padne (primijećeno kod Ciparskih mačaka liječenih od novog soja).
Prvi dani liječenja su najkritičniji i od životne važnosti je da se odmah primijeni terapija. Nema čekanja. Ponekad su sati u pitanju, pogotovo kod mačaka koje su razvile neurološki oblik FIPa. Kod sumnje na neurološki napad, uz anti-virusni lijek svakako treba dodatno i što prije aplicirati i lijek za sprječavanje neuroloških napada.
Kod visokih vrijednosti leukocita i/ili granulocita te ekstremno visokih globulina, svakako treba procijeniti i uključiti antibiotik širokog spektra. Također, kod teških infekcija treba primijeniti i kortikosteroidne lijekove. Kod lakših slučajeva, kada je maca stabilno, te krvni nalazi blago odstupaju od normalnih vrijednosti, tj. biokemija seruma je školski primjer FIPa, antibiotik ne treba i nije preporučljiv.
Protokol liječenja uključuje kontrolne preglede (biokemija, kks) svakih 4 tjedna i ranije po potrebi. Doziranje lijeka ovisi o težini mačke i općem stanju, tj odgovoru na dozu lijeka. Kod nekih mačaka očno-moždana barijera je nepropusnija, manja količina lijeka uspije se probiti i apsorbirati te takve mačke trebaju dobivati visoke doze lijeka, znatno više od preporučenih doza u istraživanjima. Premale doze lijeka uglavnom su razlog napredovanju virusa i bolesti. Neke mačke reagiraju i na manje doze od preporučenih, ali u prvim danima liječenja to može biti rizik i može završiti fatalno.
Više informacija o protokolu liječenja putem Facebook stranice FIPVet.
Potporna terapija je uz anti-virusni lijek, također lijek. Mačke oboljele od FIPa, gotovo uvijek su anemične te fokus mora biti na uspostavljanje normalnih vrijednosti krvne slike. To znači da uz komercijalnu hranu koju vlasnici uobičajeno nude svojim mačkama, potrebno je uvesti i prirodnu hranu bogatu gradivnim tvarima. I ovdje je potreban oprez, mačkama, čija biokemija ukazuje na oštećenje organa, potrebno je prilagoditi prehranu, no svakako paziti da takva 'lagana' prehrana ipak bude bogata nutritivnim tvarima.
U svakom slučaju, veterinar će procijeniti stanje te ovisno o težini slučaja, pripisati će dodatnu terapiju i dijetu.
Obzirom na dosadašnja iskustva u kojima se mace nisu uspjele izboriti bez obzira na primjenu anti-virusnog lijeka, navodimo nekoliko scenarija za koje smatramo da su razlog fatalnom ishodu:
Prekomjerno uklanjanje tekućine iz abdomena - tekućina se uzima samo za uzorak za testiranje. Veće količine tekućine punktiraju se samo ako je otežano disanje, također ne uklanjati svu tekućinu. Svako punktiranje u organizmu širi infekciju i pospješuje širenje bolesti. Naglo uklanjanje velike količine tekućine može uzrokovati nagli pad krvnog tlaka i šok kod mačke. Pleuralna punkcija preporučuje se raditi samo djelomično kako bi se smanjio pritisak, ali ne uklonila sva tekućina. Tekućina se pod terapijom prirodno apsorbira i nestaje u periodu od otprilike 7-15ak dana.
Premale doze na početku liječenja - većina veterinara i osoba koje određuju dozu slijedi smjernice provedenih istraživanja u kojima su propisane doze za liječenje injekcijama na mačkama koje su tretirane u bitno drugačijim uvjetima i nisu uzeti u obzir svi faktori koji su bitni za doziranje (porijeklo, rasa, teritorij, opće stanje, koliko dugo je mačka bila izložena virusu, koju terapiju je dobivala). Dakle, u praksi doziranje se prilagođava svakoj mački i stanju u kojem započinje liječenje. Iz ovog razloga, npr. tvrtka Bova, UK, za liječenje okularnog FIPa tabletama, preporučuje početnu dozu 24mg/kg, dok je preporučena početna doza u istraživanjima 12mg/kg. Veterinari iz Australije također primjenjuju više doze od propisanih.
Premalo doziranje može biti fatalna pogreška; kod mačaka u teškom stanju, premale doze lijeka ne mogu zaustaviti repliciranje virusa što završava smrću. Većina relapsa (ponavljanja bolesti) uzrokovana je premalim dozama.
Cmoka, bačeni novorođeni mačić, je preživjela težak oblik neuro FIPa. Liječenje je započeto injekcijama, no zbog nedostatka novaca, liječenje je prekinuto sa 60.dozom i virus se transformirao u mokri oblik. Liječenje je nastavljeno tabletama i Cmoka danas sretno živi. Ipak, posljedice neurološkog FIPa su ostale, nedostatak ravnoteže i tipičan 'pijani' hod, nesrazmjerne zjenice, no virus više nije prisutan i Cmokini krvni nalazi su uredni.
Kloki je naš prvi FIP slučaj i susret s mokrim FIPom. Danas smo sigurni da je Kloki trebala odmah dobiti znatno višu dozu od propisane. Otišla je u dobi od 5 mjeseci sa samo 900g težine i primljene 4. doze te je pokrenula niz događaja koji su nas odveli u istraživanje ove bolesti. Tješimo se da je njena smrt imala smisao i pokrenula nas kako bi učinili više za mace s FIPom.
Sunčica nije uspjela. Njen slučaj dokazuje da se premalo zna o napredovanju virusa i koliko je važno odmah reagirati i primijeniti terapiju kod sumnje na neurološki napad. Procjena veterinara bila je da joj ne treba lijek protiv epi napada i da se možda ne radi o FIPu. Odmah po izlasku iz ambulante, napad se desio i Sunčica je otišla. FIP je naknadno potvrđen PCR testom i krvnim nalazima. Da je dobila lijek protiv neuro napada, danas bi bila uspješno izliječena maca od FIPa.
Jafo. Liječili ga mjesecima od pankreatitisa, hepatitisa, inkontinencije, otkazivanja bubrega i raznoraznih postavljenih dijagnoza, no siroče je cijelo vrijeme imalo FIP. Struka nije smatrala da treba testirati na koronu. Jedva se izvukao, i borba još uvijek traje. On je naš dokaz koliko je važno odmah u početku testirati na koronu i krenuti na vrijeme s anti-virusnom terapijom.