Zarazni peritonitis mačaka - FIP
FIP (Feline Infectious Peritonitis), je virusna zarazna bolest uzrokovana mutacijom korona virusom, uzrokuje upale organa i smrtonosna je ako se ne liječi anti-virusnim lijekom. U Hrvatskoj i okolnim zemljama, struka još uvijek nije učinila dovoljno da se upozna s ovom bolešću i poduzme korake kojim bi se liječenje podiglo na višu razinu. Anti-virusni lijekovi koji bi mogli pomoći, nisu legalni na tržištu te veterinari nemaju interes niti smiju liječiti nelegalnim lijekovima.
Kod dijagnostike zaista treba uključiti sve, počevši od testiranja na koronu, krvnih pretraga do kliničkih simptoma te ispitivanja detalja u periodu prije prvih simptoma. Suhi FIP nije lako dijagnosticirati i vrlo često se zamijeni s nekom sličnom bolešću. Mokri oblik kod kojeg je vidljiva nakupljena tekućina u abdomenu, lakše je dijagnosticirati i uglavnom se dokazuje testiranjem tekućine. Viskozna i žuta tekućina tipična je za mokri FIP, boja može blago varirati, ali kod prozirne, roze ili smeđe te rijetke teksture, treba posumnjati da se ipak možda ne radi o FIPu. Pri tom treba uzeti u obzir vrijednosti seruma krvi (biokemije), vrijednosti kompletne krvne slike, povezivati ova dva nalaza, povezati sa simptomima, svakako napraviti testiranja na koronu (preporuka je napraviti i brzi i PCR test kad postoje simptomi koji bi se mogli zamijeniti za FIP). Elektroforeza seruma je poželjna kod slučajeva gdje postoji dvojba da li se radi o FIPu ili nekoj drugoj bolesti. Nažalost, sam nalaz elektroforeze ne mora potvrditi da maca zaista ima FIP. Indeks hemolize, AGP marker, amiloid A, sve su to parametri koji mogu pomoći kod dijagnostike, no najbolja dijagnostika je anti-virusni lijek. Primjenom anti-korona terapije, odgovor na lijek je unutar 12-48 sati i poboljšanje zapravo znači da se radi o FIPu (pri tom treba uzeti u obzir i trenutnu terapiju, npr. kortikosteroidni lijekovi također mogu dovesti do poboljšanja pa to može zavarati).
Dijagnostika uzima puno vremena. Dok se čekaju nalazi i postavljanje dijagnoze, vrijeme ističe, virus napreduje i razara organe, tekućina prodire u pluća; kod suhog oblika može se razviti i crijevni limfom i okularni i neurološki oblik, kada virus probija očno-moždanu barijeru. Posljednja faza neuro oblika su smrtonosni napadi, a samo jedan neurološki napad može značiti kraj. Vrijeme se ne mjeri u danima, već u satima.
Nažalost, većina veterinara prekasno postavi dijagnozu i vlasnik prekasno dođe do informacije kako liječiti FIP. Ipak, svjedočili smo slučajevima gdje su mace u najtežim fazama brzo odreagirale na anti-virusnu terapiju. Lijek protiv mačje korone postoji, jedini legalan lijek je GS-441524 od farmacije Bova, UK. Drugi lijek koji se legalno koristi je Lagevrio (molnupiravir) i treći lijek je Remdesivir koji u sastavu sadrži GS-441524. Bilo koji od ovih lijekova spašava život. Cipar je prva europska država kojoj su odobreni ovi lijekovi; nedavno je odobren i EIDD-1931, aktivni oblik molnupiravira.
U Hrvatskoj je dostupan ljudski lijek Lagevrio, na recept, no još nije uvažen u veterinarskoj praksi. Bova je jedini legalni lijek koji je namijenjen za liječenje FIPa, no stravično je skup te iz tog razloga, vlasnici odustaju od liječenja. Remdesivir je također opcija i u nekim zemljama se primjenjuje za liječenje FIPa.
Na društvenim mrežama postoje grupe koje savjetuju kako liječiti mačke oboljele od FIPa te pomažu vlasnicima informacijama kako do jeftinijeg lijeka. Dobavljači koji distribuiraju lijek, uglavnom su iz Kine, a neki od njih su laboratoriji koji distribuiraju jednako kvalitetan i efikasan GS lijek kao i od farmacije Bova, UK. Moguće je liječenje injekcijama i tabletama. Injekcije su bile prva i jedina opcija, kasnije su proizvedene i tablete kao lakši način apliciranja lijeka.
Liječenje injekcijama 84 dana je stresno i bolno. Jedno istraživanje potvrdilo je da bol od uboda traje od 20 minuta do sat i pol. Vlasnicima je ovo noćna mora, teško je pikati i biti precizan pa se dešava da lijek sklizne na dlaku i kožu te se kod nekih mačaka od reakcije stvaraju rane. Strah od uboda mijenja mentalno stanje mačke pa nakon kratkog vremena mačka postaje nepovjerljiva, preplašena i u većini slučajeva, divlja.
Liječenje tabletama je neusporedivo lakše, nema stresa niti nuspojava, no kod mačaka kojima je teško staviti tabletu u usta, liječenje tabletama isto može biti izazov. Ipak, većina vlasnika uspijeva pronaći metodu kako najlakše ubaciti tabletu u usta.
Kod odabira načina liječenja, treba uzeti u obzir stanje mačke, simptome. Mački koja povraća i koja je na početku liječenja i u teškom stanju, daje se lijek protiv mučnine i ako postoji refleks gutanja, mačka će bez problema progutati tabletu, no ipak kod takvih teških slučajeva je preporučljivo krenuti injekcijama nekoliko dana dok se stanje ne stabilizira. Određivanje doze, i kod liječenja injekcijama i tabletama, bitno je u prvim danima liječenja. Preporuka je viša doza od propisane kako bi se izbjegao rizik od komplikacija zbog premale doze. Komplikacija je uglavnom smrt.