Opasan i razoran mutirani oblik FIPa potvrđen je na Cipru, otoku mačaka koji je u 2023. godini ubio oko 8000 mačaka. Virus napada mačke bez obzira na dob, najugroženije su mlade mace i mačići, visoko je virulentan, brzo napada organe i smrtonosan je.
Koja je razlika od običnog FIPa i kako je dokazan novi soj FCoV 23 ?
Sekvenciranjem genoma, dodatnom metodom razbijanja na 35 dijelova, dokazan je CB/05 pantropski pseći korona virus. CB/05 izoliran prvi puta na mrtvim štencima 2005. godine, a kasnije analize i istraživanja potvrdile su da je pronađen u Italiji, Grčkoj, Francuskoj, Mađarskoj, Belgiji i Nizozemskoj. CB/05 napada pluća, crijeva, limfne čvorove, jetru i bubrege baš kao i FIP kod mačaka. CB/05 je definiran u posljednjoj 'fazi' mutacije. Istraživanjem je potvrđeno da je 'običan' FIP zaprimio genetsku informaciju od psećeg korona virusa. Iz tog razloga brzo napada u izrazito patogenom obliku. Izvor: Dr. Christine Tait-Burkard (Feb 3 2024, University of Edinburgh)
Virus je napao mačke svih uzrasta ukljućujući i odrasle mačke sa stečenim imunitetom. Najćešći oblik bio je mokri oblik FIPa, no zamijećen je bitan porast neuro tj. suhog oblika. Relapsi bolesti su bili uglavnom neurološki oblik. Kod dijagnostike radila se imunohistologija za korona antigen. Suhi FIP bilo je teško dijagnosticirati, preporučena metoda s A1 glikoproteinom nije bila izvediva, no marker amiloid A bio je koristan kod slučajeva gdje je bilo teško dijagnosticirati suhi FIP. Amiloid A nije specifičan samo za infekciju koronom, ali znakovito je da se kod FCov-23 dramatično povisuje i primjenom anti-virusnog lijeka, rapidno brzo se normalizira. Elektroforeza seruma je bila abnormalna čak i kod normalnih vrijednosti globulina i normaliziranje je trajalo duže nego kod običnog FIPa (6-8 tjedana).
Zbog epidemije, Cipar je prva europska država kojoj su odobrena tri farmaceutska proizvoda za liječenje FIPa (Lagrevio, Bova GS-441524, Remdesivir).
GS-441524 legalno odobren te Remdesivir, pokazali su se uspješnim u liječenju no preskupi pa je većina mačaka tretirana molnupiravirom, anti-virusnim lijekom koji je znatno jeftiniji od GS lijeka. Molnupiravir dokazano smanjuje mutaciju, blago je toksičan in vitro; zaključak je da se citopenija javlja kod visokih doza (20mg/kg), a sumnja da je molnupiravir uzrok oštećenja bubrega postojala je samo kod jedne mačke. Primijećene su i visoke vrijednosti jetrenog enzima ALT.
U međuvremenu je odobren EIDD-1931, aktivni oblik molnupiravira koji nije toksičan.
EIDD-1931 je preporučljiv kod relapsa bolesti i u slučajevima kada ne postoji dovoljno jak odgovor na GS 441524.
Izvor: Maria Lyraki, EveryCat Health Foundation
PCR test kojim će se dokazivati novi soj virusa je u pripremi.